www.sporen-met-rob.nl
(Allerlei, deel 21)
Klassieke beveiliging bij station Bedburg-Hau (D), 12-02-2020.
Tijdens een korte vakantie in de buurt van Nijmegen bezochten we Goch, om daarna door te rijden via de Klever Strasse richting Kleve. Hierbij maakte ik ook een stop bij het station van Bedburg-Hau. Dat station had nog de klassieke beveiliging, hoewel het over het algemeen erg slecht weer was (niet vreemd voor februari) nam ik toch de camera ter hand wat resulteerde in wat leuke plaatjes.
Foto (Rob van der Rest) Vanaf de Kleverstrasse bereikte ik dit fotopunt thv. lijnbord 112.0, het is het voorsein voor het station van Bedburg-Hau. Het "Spiegelei" zoals het sein genoemd wordt staat vlak voor de overweg die in de achtergrond vaag te zien is aan de Hauer Grenzweg. Rechts zien we de Bedburgerstrasse die nog behoord tot de gemeente Goch. Opname op 12-02-2020.
Foto's (Rob van der Rest) Het in 1910 gebouwde station van Bedburg-Hau zag er goed uit en staat op de monumentenlijst. Het wordt bewoond en huisvest ook een horecagelegenheid. Op de onderste foto zien we het station aan de spoorzijde. Het uitstekende deel van het gebouw aan de rechterrzijde huisveste seinhuis Hf. Sedert 2012 worden de seinen vanuit Kleve bedient. 12-02-2020.
Foto (Rob van der Rest) Vanaf de perrons waren de uitrijseinen richting Kleve goed te fotograferen. Goed te zien zijn de trekdraden, het spanwerk, draadspanners en de armseinen. Allemaal behorend tot de klassieke beveiliging. Vanaf 2021 is de klassieke beveiliging vervangen door lichtseinen en is dit mooie beeld verleden tijd. Station Bedburg-Hau, 12-02-2020.
Foto's (Rob van der Rest) Natuurlijk fotografeer ik ook wat treinen op het station. Op de bovenste foto zien we de NWB 648 445 + 648 425, Tr. 75045, Kleve-Düsseldorf Hbf. bij aankomst op het station. Op de onderste foto zien we die trein aan de linkerzijde langs spoor 1 terwijl rechts de NWB 648 443 + 648 429 als Tr.83048 naar Kleve vertrekt. De felle laagstaande zon die achter de dikke wolken schijnt maakt het fotograferen moeilijk. Station Bedburg-Hau, 12-02-2020.
Wil je meer te weten komen over klassieke beveiliging in Nederland en Duitsland, kijk dan op de prachtige site Klassieke beveiliging.com
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2 oude stationnetjes in Duitsland en Nederland.
Tijdens de vakantie in Beieren kwamen mijn zoon en zijn vrouw bij toeval terecht bij het stationnetje van Ruhpolding. De sluiter van de telefoon klikte en leverde onderstaande plaatjes op. Ikzelf kwam ook op zo'n mooi stationnetje terecht maar dan in de fraaie Achterhoek in ons eigen land. De beide stations werden bijna in dezelfde tijd gebouwd.

Foto's (J.J. v.d kwaak-v.d. Rest) Station Ruhpolding in de streek Chiemgau in Duitsland. Het rond 1895 in gebruik genomen station doet nog steeds in 2025 dienst, mét een wachtruimte en WC. Het ziet er prachtig uit. Opnamen op 27-08-2025.


Foto (J.J. v.d kwaak-v.d. Rest) Dit is het station aan de spoorzijde, het gebouw in de achtergrond is het VVV-kantoor van Ruhpolding. Helaas was de trein van de Bayerische Oberlandbahn net vertrokken. Ruhpolding, Bahnhofstrasse 27-08-2025.

Foto (Wikiolo) Deze opname vond ik op Wikipedia. We zien de aankomst van de BRB ET 360 vlak voor het station van Ruhpolding die ééns per uur rijdt tussen Traunstein en Ruhpolding als RB53. Opname op 01-05-2025.
10 jaar eerder, in 1885, werd onderstaand station in gebruik genomen.
Foto's (Rob van der Rest) Dit is het fraaie station van Terborg, gelegen aan de lijn van Arnhem naar Winterswijk. Vanuit station Schiedam Centrum was ik speciaal hier naartoe gereisd, een aardig ritje. Na aankomst fotografeer ik eerst aan de spoorzijde, daarna loop ik naar de voorzijde (foto onder) van het in 1883-1885 gebouwde station wat in opdracht van de Geldersch-Overijsselsche-Lokaalspoorweg-Maatschappij werd gebouwd. Opnamen op de zonnige 19-09-2025.
Foto (Rob van der Rest) De voorzijde nog een keer, nu gefotografeerd vanaf de Stationsweg vlakbij de Looiersweg. Het stationsgebouw wordt nu gebruikt door een advocatenkantoor en een evenementenbureau. 19-09-2025.
Foto (Rob van der Rest) Terug op het station is het wachten op mijn trein richting Arnhem. Deze is echter 10 minuten te laat waardoor ik alle tijd heb om de reeds gearriveerde trein naar Winterswijk te fotograferen. Arriva treinstel 366 in de nieuwe RRReis kleuren moet een poosje wachten. Wat is het heerlijk fotograferen hier. Direct naast het station ligt een Maisveld met het in deze tijd hoge mais, de al fraaie herfstkleuren doen de rest. Station Terborg, 19-09-2025.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
NMBS "Klassiekjes" in 2005 en 2006.
In 2005 en de jaren erna verdween de rode kleur op de klassieke motorstellen van de NMBS. In het voorjaar van 2005 nam ik mijn eerste digitale camera in gebruik, een Nikon D70. Heerlijke foto's kon je ermee maken. Voor de lens van die camera kwamen ook heel wat treinen voorbij, zoals bij onderstaande opnamen. Gelukkig nog weinig geklieder op deze treinstellen, helaas werd dat in de jaren erna steeds erger. Geniet maar even van al dat moois.
Foto (Rob van der Rest) Nét buiten het station van Diest had je een klein viaduct van een fietspad wat liep richting Schaffen. Die overgang is er nog steeds. Op de foto zien we motorwagen 740 die als L-trein richting Hasselt onderweg is. De enkelsporige lijn in de achtergrond is de goederenlijn naar Tessenderlo. Opname op 27-05-2005.
Foto's (Rob van der Rest) Een andere lijn waar je volop kon genieten van klassieke motorstellen was lijn 125 van Namen naar Luik. Kort na Namen, richting Luik, werden deze 2 opnamen gemaakt. Op de bovenste zien we de nog rode 730 op weg richting Huy (Hoei), gefotografeerd op 02-08-2005, op dezelfde plek fotografeer ik (foto onder) stel 653 in de nieuwe kleuren, een opname die op 08-09-2005 werd gemaakt. Deze fraaie fotoplek vind je in de omgeving van Beez aan de Av. Reine Elisabeth.
Foto (Rob van der Rest) Een ander leuk plekje langs lijn 125 vond ik hier. 2 rode motorstellen met voorop de 218 rijden aan me voorbij als L-trein naar Namen. De loopbrug is er anno 2025 nog steeds, de foto werd gemaakt vanaf het viaduct aan de Rue Nestor Evrard in het dorp Wanze. Opname op 08-09-2025.
Foto (Rob van der Rest) Een andere lijn waar je veel motorstellen vond was op de lijn tussen Gent St.Pieters en Brugge. Op de foto zien we de 709 en de rode 187 als L-trein 565 richting Brugge. Opname op 12-05-2006.
Foto (Rob van der Rest) In de spits vond je vaak treinen met klassieke motorstellen die samengesteld waren uit 3 of 4 stellen. Deze foto, van de 731, 212 en 732, werd gemaakt bij het binnenkomen van het station van Liederkerke, de trein is op weg naar Denderleeuw. Opname op 23-06-2006.
Foto (Rob van der Rest) Op lijn 50 tussen Brussel en Gent ligt het dorp Ternat. Op dit fraaie plekje passeren mij de motorstellen 741 en 626, de bestemming heb ik helaas niet opgeschreven. De beide motorstellen zijn in de nieuwe kleurstelling, de foto werd gemaakt op 08-09-2006.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Winterswijk, van 30-06-1973 t/m 19-06-2025.
De eerste foto's die ik op en rond het station van Winterswijk maakte dateren van 30-06-1973, 52 jaar geleden dus. Toen kwamen er nog treinstellen diesel 5 en stoomlocs van de DB met de Baureihe 44 en 50. Begin 80er jaren had ik familie in het dorp Eibergen wonen, dicht bij Winterswijk dus. Een reden om zo nu en dan eens langs te gaan in het station van Winterswijk. Ook nu, 52 jaar later, heb ik dat weer eens gedaan en hoewel er in de tussentijd veel verandert is, is het stationsgebouw grotendeels behouden. Vanzelf zijn de treinstellen en vervoerders in die afgelopen jaren ook verandert, van NS naar Syntus en nu Arriva. Uit mijn verzameling heb ik een aantal foto's 'geplukt' die uitsluitend op of bij het station gemaakt zijn.

Foto (Rob van der Rest) Vertrek van de DB 044 585-8 met een korte goederentrein richting Borken. Station Winterswijk, 30-06-1973.

Foto (Rob van der Rest) Vrijwel gelijktijdig komen de treinen aan vanuit Zutphen (op de voorgrond) en uit Arnhem (uiteraard in de achtergrond). Het DE2 stel 170 is zojuist aangekomen aan het perron als trein 7839 vanuit Zutphen, achter dit treinstel is een onbekende Plan U te zien die even daarvoor vanuit Arnhem het station bereikt heeft. Deze foto werd gemaakt op 25-04-1984, in 2025 is dat nog steeds zo. Het meest linkse gebouw heeft het veld geruimd, anno 2025 bevindt zich hier een fiets- en voetgangerstunnel. Station Winterswijk.

Foto (Rob van der Rest) Op 08-06-1996 was er in het station een materieelshow van de NS. Daar werd o.a. het DM'90 materieel gepresenteerd. Op deze foto zien we een onbekende Plan V en de 1142 die hier natuurlijk nooit zelfstandig een meter hebben gereden. Station Winterswijk.

Foto (Rob van der Rest) Met ingang van de dienstregeling 1998/1999 neemt Syntus de diensten van NS over. Gereden wordt met het DM'90 materieel en Lint treinstellen. Op de foto zien we Syntus treinstel 3443 langs het perron gereed staan als trein 30954 naar Arnhem. Tot de dienstregeling 2001/2002 werd gereden tot Doetinchem en moest men naar Arnhem daar overstappen op de NS trein. Op het grote bord wat boven het treinstel uitsteekt staat de tekst: IGO+ ; Realisatie eerste light-rail project in Nederland, gereed zomer 2001. Station Winterswijk, 07-10-2001.

Foto's (Rob van der Rest) Terwijl treinstel 3443 vertrekgereed is richting Arnhem, maak ik dit plaatje. Aan de linkerzijde staan enkele Lint-treinstellen. Opname op 07-10-2001. De onderste opname werd op 19-06-2025 gemaakt, ik ben zojuist aangekomen met de Arriva treinstellen 260 (Ellen ten Damme) en 371 (Mary Dresselhuys) als trein 30935 van Arnhem naar Winterswijk. Het perron is gerenoveerd en het stationsgebouw heeft groot de naam Winterswijk gekregen. De beide Arriva treinstellen zullen na een korte stop weer richting Arnhem gaan. In de achtergrond staat het treinstel richting Zutphen. Station Winterswijk.
Foto (Rob van der Rest) Trein 30838 van Arriva (RRReis) stel 374 (Jan Terlouw) vertrekt van Winterswijk naar Zutphen. Het is één van de treinstellen in de nieuwe kleurstelling, een lust voor het oog. Station Winterswijk, 19-06-2025.
Foto (Rob van der Rest) Ikzelf reis een half uur later met Arriva stel 258 als trein 30840 van Winterswijk naar Zutphen en daarna naar thuisbasis Rotterdam. Het was weer genieten!